Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

StatCounter


Blog powered by Typepad

« Some Answers re: Failure to Thrive (Updated AGAIN) | Main | On Funny Math (Updated) »

February 05, 2008

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Anonymous

You are doing so great with the breastfeeding.Okay, this might be a ridiculous idea, and might not be possible given how much you already need to pump, but can breastmilk be fortified with breastmilk? If you simmer some EBM until it reduces by half and then use two ounces of this concentrate with three ounces of EBM, you'd have five ounces at 28 calories per ounce. Simmering breastmilk probably isn't the best thing, though it likely doesn't affect the calorie count, and of course formula is processed.Thank you for posting!

Rachel Inbar

I once calculated how much I saved by breastfeeding my twins & it was ridiculous... (I think somewhere in the $1000 range, but I only breastfed exclusively through 5 months & then started supplementing.) and as my dad says, money you save is net, meaning it can be worth the same as earning twice as much... (because of taxes & all).I hope when Ellie catches up everything will suddenly seem so much simpler.

Anonymous

Thanks for addressing my query. It was just an idea, that if one somehow had an overabundance of EBM, which I noted I was aware you did not, one could process it -- only some, so that the goodness would remain in the rest -- just as formula is processed, and save money by using it instead of formula, calculating the calories as I described. I apologize if I phrased my question in such a way as to upset you.

LJ

HOLY CRAP! That is CRAZY expensive. That's like a nice filet for the kid for each meal! Damn.

Shelby

Yeah, formula is crazy expensive! And I do plan on using it again to supplement, because I plan to only breastfeed about half of the time after he is 3 months old. I remember finding it cheapest at Amazon.com, and bought them 6 cans at a time for just over $100 for the 25.7 ounce cans. Then their prices went up, and Sams Club ended up being the cheapest. And that's just for the regular formula. I think you're doing an amazing job with the breastfeeding! I could never do what you are doing, and I sit back and read in awe. Way to go mom!

Erin

P was nursed and my cousin, who is 3 months younger was formula-fed. I added it up one time and (not including bottles and nipples and things like that) figured that it was somewhere around $1300+ for the first year for them to feed her formula. And that was 4 years ago--the cost has gone up staggeringly since then! You are saving a boatload of money!

Karen

I used to say the same thing, I stuck it out with breastfeeding because of cost! Keep up the good work! You are my hero!

Catherine

CVS isn't always the cheapest place to buy formula, unfortunately. However, $5 off w/an extra care card does help. Shop around (yeah, I know you have so much time on your hands) and you can probably find it cheaper. I buy the normal similac advance at Sam's Club or Costco and buy alimentum by the case online.And I absolutely refuse to do the math to know how much money I've spent on formula. It would just depress me! :) I never got a very good supply up while pumping anyway . . . (I'll keep telling myself that.)

Gibson Twins

I formula fed my twins from 6 weeks on. We used Enfacare which is 22cal/oz and got 6 or 8 cases of nursette bottles free from Enfamil and they delivered it to us (worth asking your ped about). When we started paying for it, it was only $13/can but a can lasted us only about a day. Once the twins hit the 50%ile mark for growth (around 5 1/2 months) the doctor suggested we try regular Enfamil (theres a Target brand that is the EXACT same thing as regular Enfamil Lipil). Enfamil was $23 for the big can, and Target brand of the identical formula was $11.75 for the same size can. We tried it and once we used the Target formula, the babies didn't spit up nearly as often. It mixed so much smoother than the Enfamil that has more bubbles in it.

Anonymous

I second what "gibson twins" said. If you have a Target nearby, go check out their forumula. It's good, cheap stuff.

SaraS-P

Wow! I didn't realize how expensive the stuff was! Best of luck with the fortifying and feeding!

My Reality

You deserve a new computer AND a day at the spa!

Marie-Baguette

I registered with all makers of formula and received tons of coupons and free cans of formula. 1800 diapers and amazon might have good prices. And I remember finding sites that would offer discounts to parents of twins. I am sure some offer the same thing to parents of triplets. Congrats again for breastfeeding your triplets. You have been an inspiration for me (and I am not kidding).

Suzanne

i am just going to let you wrap your mind around what we go through in the steece household with baby quads. (i had a breast reduction two years ago and my milk never came in)...right when they were born, they were on a special preemie formula for months. they were eating 8 times a day. at one point, we were going through 5 pre-made formula bottles (b/c the mix makes them have stomach problems) a frickin' day. you go girl, with your breast feeding! may you lactate for months and months!!! ;)

Anonymous

You can also talk to your ped. With triplets, you can get three free cases of formula.

Anonymous

and what about WIC? Maybe you make too much money to qualify...but worth a try... especially since you have triplets to feed!

Laura McIntyre

You deserve all the medals in the world, im so grateful i have never had to spend a penny on formula and hopefully never will. I have checked and cannot beleive the cost, never get all these people who complain about money but don't breastfeed .

triLcat

I exclusively bottle-feed. I use the cheapest powder in the biggest container I can find (b/c it's cheaper per unit), and only buy it on sale. I estimate that we spend about $25/week. Quick math puts that at well over $1200/year. On the one hand, it's a lot of money. On the other hand, you have to do what's best for your baby no matter how much it costs.I would look into free samples, because a lot of companies send nice samples to parents of multiples.

pam

all i can say is, thank goodness we DO qualify for WIC! it's a lifesaver! we get 93 cans (the small liquid concentrate cans) of formula a month, which is about $400-$450 worth! whew!

The comments to this entry are closed.

July 2009

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

My Blithering on Twitter!

    follow me on Twitter

    Bridges

    Categories